Zajęcia w Oficynie Poligraficznej Apla

apla

3 stycznia, br. grupa studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (II rok, II st.) naszej uczelni wybrała się w ramach zajęć do kieleckiej Oficyny Poligraficznej Apla, utworzonej przez wieloletnich pracowników branży drukarskiej: W. Grochulskiego, W. Skuzę oraz Z. Czarnieckiego w 1992r.

Przyszli dziennikarze, pod opieką dr Beaty Wentury-Dudek poznali tajniki wydruku kalendarzy, książek czy ulotek, za którą odpowiada 21 osób zatrudnionych w firmie. – Zaczynaliśmy we trójkę na ul. Paderewskiego, aktualnie mamy siedzibę tutaj, na Sandomierskiej i przyjmujemy zlecenia od największych “graczy” na  rynku, takich jak np. Vive Targi Kielce czy Teatr im. Stefana Żeromskiego w naszym mieście. Od konkurencji odróżnia nas fakt, że do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie z jego strony, dotyczące nawet najmniejszych szczegółów w zakresie ostatecznej formy wydruku – opowiadał Pan Witold Skuza, jeden z właścicieli.

Studenci mogli “od zaplecza” zobaczyć, jak działają konkretne maszyny drukarskie i jak wygląda sam proces wydruku i z zaciekawieniem słuchali anegdot o błędach i pomyłkach, które nie zostały wychwycone przed  przekazaniem niektórych projektów do wydruku. – Dlatego właśnie tak ważne jest również zaangażowanie w naszą pracę klienta, bo to on ostatecznie powinien stwierdzić, czy taka, a nie inna forma wydruku go zadowala, a graficy – jak w każdej branży, nie są w stanie wychwycić wszystkiego – uczulał Pan Witold.

Obecnie oficyna nie ma wolnych wakatów pracowniczych, aczkolwiek nasi studenci zostali zachęceni do starania się o praktyki i staże, z których – kto wie – być może skorzystają. Dziękujemy za gościnę i liczymy na więcej takich niekonwencjonalnych form przeprowadzania zajęć!

Magdalena Dulęba, Dziennikarstwo II°